Belgia.ro

Felicitări de la Bruxelles

Parlamentarii europeni şi-au salutat colegii români care au obţinut ieri votul alegătorilor.

Toate grupurile politice sunt de acord că primele alegeri europene din România au fost un succes, în ciuda unei participări reduse a populaţiei.

Corespondentul TVR la Bruxelles, Dragoş Tăbăran, cu amănunte.

click pentru video...

- // -

Manifestaţie la Bruxelles cu peste 20.000 de participanţi, pentru unitatea statului belgian

Cel puţin 25.000 de persoane, în majoritate francofoni, potrivit datelor transmise de poliţie, au defilat duminică la Bruxelles, pentru unitatea Belgiei. Manifestaţia a început la prânz în centrul oraşului, în apropiere de Gara de Nord, iar mulţimea a ajuns apoi la o sărbătoare cu bere şi concerte.

La marş au luat parte şi flamanzi. "Vreau să vă arăt că flamanzii sunt solidari cu toţi belgienii, fie că sunt valoni, fi că sunt flamanzi. Înainte de toate suntem belgieni", a declarat Rudy van Nespen, locuitor din Anvers.

O petiţie cu titlul "Pentru unitatea Belgiei", semnată de 140.000 de persoane, a fost depusă la Senat.

De la alegerile legislative din 10 iunie, disputele dintre flamanzi şi francofoni îi împiedică pe politicieni să formeze Guvernul, ceea ce a aruncat Belgia în cea mai gravă criză politică din istoria sa.

Sursa: NewsIn
- // -

Functionari ai Ambasadei Belgiene la Bucuresti implicati intr-un accident

Doi angajaţi ai Ambasadei Belgiei au fost implicaţi într-un accident rutier
bullet
Un martor spune că femeia de la volan era în stare de ebrietate

- // -

Oradean urmarit european pentru jafuri in Belgia

Oradean, urmarit european pentru jafuri in Belgia si ElvetiaAutoritatile judiciare belgiene au emis pe numele lui Varga Rudolf, de 35 ani, din Oradea, un mandat european de arestare, dupa ce acesta a jefuit un magazin de bijuterii din orasul Deinze, a declarat comisarul sef Nicolae Stamate, seful Brigazii de Combatere a Criminalitatii Organizate (BCCO) Oradea, citat de NewsIn.

Din cercetarile efectuate in cursul lunii mai 2006 de politistii de la Brigada de Combatere a Criminalitatii Organizate Oradea, a rezultat faptul ca oradeanul Varga Rudolf impreuna cu trei complici oradeni, au jefuit un magazin de bijuterii din localitatea elvetiana Appenzell. Dupa imobilizarea vanzatoarelor, acestia au sustras circa 2 kg bijuterii din aur, pe care ulterior le-au oferit spre vanzare unui bijutier din Oradea, a afirmat Stamate...

articol complet la  : www.presaonline.com

- // -

Prinţul Laurent al Belgiei, în halat la volanul maşinii sale

click pentru video ProTV :

Noile preferinţe vestimentare ale membrului casei regale au fost depistate întâmplător de către mass media.

Ziariştii l-au filmat pe Laurent când se afla în halat la volan. La câteva ore bune după ce imaginile jenante au fost transmise de televiziunile locale, prinţul Laurent a explicat că a preferat să se îmbrace în halat de baie pentru că se ducea la piscină.

- // -

Învinşi de belgieni

 Echipa naţională de fotbal în sală a României a pierdut cu 4-3 al doilea meci disputat împotriva Belgiei, în Sala Sporturilor din Chiajna, după ce duminică a învins cu 6-3, acestea fiind ultimele amicale înaintea CE din Portugalia. Golurile naţionalei României au fost marcate de Cosmin Gherman (2) şi Gabriel Molomfălean. România a început meciul împotriva Belgiei în formula: Laszlo Klein - Robert Lupu, Gabriel Molomfălean, Cosmin Gherman şi Florin Matei. Pe parcursul meciului, antrenorul Zoltan Jakab a rulat întreg lotul ce l-a avut la dispoziţie. Cei 14 jucători folosiţi la Chiajna vor reprezenta România şi la CE din Portugalia, care va începe la 16 noiembrie şi în care vom avea ca adversare Portugalia, Italia şi Cehia.

sursa : www.Azi.ro

- // -

Film romanesc la Bruxelles

Palatul Bozar din Bruxelles, împreună cu Reprezentanţa Permanentă a României pe lângă UE, Institutul Cultural Roman, Centrul Român de Informare de la Bruxelles şi Casa de Cultură Belgo-Română Arthis au organizat, la 18 septembrie, avanpremiera Belgiană a filmului „4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile“, de Cristian Mungiu. La eveniment au participat înalţi oficiali ai Comisiei Europene, printre care Dănuţa Hubner, comisar European pentru politică regională, şi Leonard Orban, comisar European pentru multilingvism, europarlamentari români şi străini, personalităţi culturale belgiene, reprezentanţi mass media. Proiecţia a fost urmată de o dezbatere asupra filmului şi a noului val de regizori români, la care au participat Oleg Mutu, producătorul filmului, şi Dominique Nasta, lector al secţiei de film a UniversitÈ Libre de Bruxelles (ULB), autor al mai multor cărţi de specialitate. Filmul lui Mungiu rulează în cinematografele belgiene începând din 19 septembrie....

- // -

Belgia - 150 de zile fara guvern

Premierul desemnat Yves Leterme mai vrea 20 de zile pentru a forma coalitia de guvernare. Regatul belgian bate maine propriul record in materie de crize politice.

Din ce in ce mai sfasiata de disputele dintre comunitatea francofona din Valonia si cea vorbitoare de olandeza din Flandra, Belgia se pregateste sa-si bata maine propriul record in materie de crize politice. La 150 de zile de la alegerile parlamentare desfasurate in iunie, regatul care gazduieste capitala Uniunii Europene nu are inca un guvern, fiind administrat interimar de executivul care si-a incheiat mandatul, condus de Guy Verhofstadt.

Recordul precedent al travaliului politic pentru nasterea unui guvern belgian - 148 de zile, in 1988 - va fi atins si depasit pe 6 octombrie, insa cele patru partide politice care au castigat legislativele nu dau semne ca ar putea ajunge la un compromis inainte de jumatatea acestei luni.

Inca trei saptamani

Desi scenariul unei implozii a statului federal pare tot mai putin plauzibil, solutia impasului politic belgian nu este nicidecum iminenta.

Premierul desemnat, crestin-democratul flamand Yves Leterme, a reusit pana in prezent sa medieze acorduri politice in domenii putin sensibile si a anuntat, saptamana trecuta, ca mai are nevoie de trei saptamani pentru a-si convinge colegii de partid si posibilii parteneri asupra unui acord de guvernare.

articol complet : EVZ.ro


PORTOFOLIU

 

Stiri Externe:
Mapamond.net

Ziar romanesc:
ViataRomaneasca.net

Jurnalisti romani:
Corespondent.eu

Agentie de turism:
NordicTours.ro

Diaspora:

Benelux.ro
Belgia.ro
CehoSlovacia.net
Danemarca.dk
Danemarca.ro
Elvetia.net
Evrei.net
Finlanda.ro
Islanda.ro
Italieni.net
MareaBritanie.ro
Norvegian.net
Scandinav.net
Spanioli.net
Suedia.se
Suedia.ro
StateleUnite.net

proudly powered by satô